تبلیغات
isarnews - ناگفته‌های فرمانده پلیس از حوادث سال ۸۸ در برنامه شناسنامه
 
isarnews
مطالب وبلاگ لزوما دربر گیرنده عقاید نویسنده وبلاگ نیست.
 
 
به رهبری نامه نوشته بودم در هر صورت اگر جنابعالی صلاح بدانید در این حوادث اخیر بنده مسئولیت هر آنچه رخ داده، اعم از این که ناجا کرده یا نکرده را می‌پذیرم، شما من را برکنار کنید تا غائله بخوابد/ در مورد روزه‌خواری، عزیزان ما می‌گویند نیروی انتظامی با روزه‌خواری برخورد کند. فکر می‌کنید در تهران چند درصد روزه نیستند؟ تقریبا نصف تهران روزه نیستند.
به گزارش «تابناک»، رئیس ناجا در بخش‌هایی از این برنامه با اشاره به ماجرای سال ۸۸ گفت: «آقای توکلی را که دوست خوب ما هم هست از یک جهت تحسین می‌کنم که دوستی و رفاقت سرش نمی‌شود [خنده]. ایشان پس از ماجرای کهریزک گفتند فرمانده ناجا باید به خاطر اتفاق کهریزک استعفا دهد. یک روز ماه رمضان که به نماز جمعه رفته بودیم، پس از نماز همراه ایشان به مرکز پژوهش‌های مجلس رفتیم. آنجا گفتم من نمی‌خواهم هیچ حرفی بزنم و فقط چند کاغذ به ایشان دادم تا بخواند.
 
آخرین کاغذ نامه‌ای بود که ‌‌دستی برای حضرت آقا فرستاده بودم. در این نامه ضمن شرح ماجرای کهریزک، نوشته بودم دوستان ما طوری از موضوع کهریزک متأثر شده‌اند که قصد دارند اصل داستان را فراموش می‌کنند؛ یعنی کسانی که فتنه را به راه انداخته‌اند، تبدیل به مطالبه‌گر شده‌اند و ما بدهکار شده‌ایم».
 

وی افزود: «در ادامه نامه نوشته بودم در هر صورت اگر جنابعالی صلاح بدانید در این حوادث اخیر بنده مسئولیت هر آنچه ‌اتفاق افتاده، اعم از اینکه ناجا کرده یا نکرده را می‌پذیرم، شما من را برکنار کنید تا غائله بخوابد. در این نامه نوشتم که مطمئن باشید بنده هرگز از جنابعالی دلگیر نخواهم شد. من که نباید می‌گفتم. من گفتم مرا برکنار کنید و ایشان نپذیرفتند‌».
 
احمدی مقدم خاطر‌نشان کرد: «وقتی به منزل خانواده کسانی که جان خود را در کهریزک از دست دادند، رفتم هم یکسری حقایقی را بازگو کردم و از این دوستان عذرخواهی کردم. همین باعث شد که این عزیزان مسیری را برای مطالبه حقوقشان انتخاب کنند که امروز طی کردند. وقتی به خدمت حضرت آقا رسیدم، گفتم: خدمت این دوستان رفته‌ام، ایشان فرمودند: کارخوبی کردی، اما‌ ای کاش زود‌تر این کار را انجام می‌دادی. البته در آن ایام خانواده‌ها به ما گفتند ما به شرطی با شما دیدار خواهیم کرد که دیدارمان رسانه‌ای نشود. ما هم موضوع را رسانه‌ای نکردیم و بعداً خودشان در دادگاه ماجرای دیدارمان را مطرح کردند. در این دیدار‌ها من به این عزیزان گفتم که من هر کاری می‌توانم برای شما انجام دهم، به جز این که فرزندتان را زنده کنم‌».
 
فرمانده ناجا افزود: «ویژگی ایام فتنه همین است که حق و باطل به شدت مخلوط ‌و فضا مثل مه می‌شود. اگر راهدار‌ها خوب کار نکنند، مسیر اشتباه پیموده‌ و شرایط سخت خواهد شد. بنده اطلاعاتی ‌دارم که دوستان دیگر ندارند و وقتی از این موارد مطلع می‌شدند می‌دیدم که مواضع آن‌ها هم تغییر پیدا می‌کند. باید نه تندروی کرد و نه کندروی! ماه رمضان آن سال ما را هر جا افطاری دعوت می‌کردند، نمی‌توانستیم سر میز بنشینیم و همه در حال انتقاد و سؤال از ما بودند. کم کم پرونده‌های کشته سازی درست شد و ما واقعاً مانده بودیم باید چه کار کنیم. اینقدر فشار زیاد شد که یک روز صبح که از خواب بیدار شدم، تفألی به قرآن زدم که داستان محاصره موسی توسط فرعون آمد. معنای آیه شریفه این بود که فرمان الهی این است که شما حمله کنید، فرعونیان شکست می‌خورند اما بنی اسرائیل می‌گویند تو می‌خواهی ما را به کشتن دهی. موسی وقتی دید بنی‌اسرائیل به حرف‌هایش توجهی نمی‌کند، گفت: خدایا من خودم را به تو می‌سپارم. من حس کردم جوابم را گرفتم و بعد از آن هر کسی آمد با من بحث کند، گفتم من بحثی ندارم و همه چیز را به صاحب اصلی سپردم‌».
 
وی ادامه داد: «یک روز سردار اکبری رئیس پلیس امنیت آمد و گفت: خبر خوبی برایتان دارم و عاطفه امام و سعیده پورآقایی (کسانی که ادعا می‌شد توسط ناجا کشته شده‌اند) را پیدا کرده‌ایم. در واقع یک هفته نگذشت که همه این پرونده‌ها کشف شد و ورق ‌کامل برگشت. این گونه مسئولیت‌ها، سعه صدر و حوصله زیادی را می‌طلبد. البته من ادعا ندارم که صبر زیادی دارم اما خدا وقتی یک مسئولیتی را به انسان می‌دهد، به نوعی ظرفیت تحمل مشکلات را هم به او می‌دهد تا شرایط کمی تسهیل شود. اگر برای او کار کنیم، او هم به ما کمک خواهد کرد‌».
 
سردار احمدی مقدم در پاسخ به این ‌که اگر مسئولیت تصمیم سازی داشتید، در مواردی چون ‌اعتیاد، حجاب، ماهواره و... چه تصمیماتی می‌گرفتید که کارسازتر باشد گفت: «ما هیچ وقت نمی‌توانیم یک پاسخ قطعی برای مسائلی که بخشی از آن به انسان و رفتار او باز می‌گردد داشته باشیم. نمی‌توان انتظار داشت جامعه‌ای بی‌جرم و معصوم داشت و باید شرایط را نسبی بررسی کرد. باید شرایط امروز دنیا را ببینیم. ارتباطات، جهانی شدن، ماهواره‌ها، اینترنت، وسعت رسانه‌ها و... مسائلی است که باید مد نظر باشد. شرایط بسیار پیچیده است اما آگاهی‌ها هم خیلی بالا رفته، ولی همیشه بین جبهه حق و باطل جنگ بوده است‌».
 
وی ادامه داد: «باید نگاهمان را تعدیل کنیم. بعضی‌ها خیلی تند می‌روند. آیا این که یک نفر برای امر به معروف اقدام کرده و درگیری به وجود آمده مسأله ملی است؟ یا مثلا در مورد روزه خواری، عزیزان ما می‌گویند نیروی انتظامی با روزه خواری برخورد کند. فکر می‌کنید در تهران چند درصد روزه نیستند؟ ما روزانه ۳۰ درصد مسافر در تهران داریم که می‌توانند روزه نباشند. بچه‌ها و افراد سالمند و بیمار را هم به این آمار اضافه کنید، با این تفاسیر تقریباً نصف تهران روزه نیستند. با تمام این حرف‌ها شما در ‌روز چند روزه‌خوار می‌بینید؟ تعداد انگشت شماری که بیشتر آن‌ها مشغول سیگار کشیدن هستند که وقتی به آن‌ها تذکر می‌دهیم می‌گویند ببخشید حواسم نبود. ما تذکرات لازم را می‌دهیم اما آیا پرداختن به این مسأله موجب نمی‌شود عده‌ای فکر کنند که می‌شود روزه را خورد؟»
 
احمدی مقدم افزود: «فکر می‌کنم در کنار این که باید واقعیت‌ها را درک کنیم، نباید زود هم عقب نشینی کنیم. در جلسه‌ای که با آقای روحانی داشتیم هم به ایشان گفتم که آقای دکتر احمدی‌نژاد در موضوع ماهواره و حجاب همیشه با ما چالش داشتند. ما به دنبال چالش نیستیم اما فکر می‌کنم بهتر است نظام در این موارد تصمیم بگیریم. ما در نیروی انتظامی در تصمیم سازی کمک می‌کنیم اما سیاست‌گذار نیستیم و مجری سیاست‌های تعیین شده هستیم. این خوب نیست که دو، سه حرف از نظام بیرون بیاید، همه باید یک حرف بزنند‌».
 
رئیس ناجا در مورد برخورد فیزیکی با موضوع ماهواره گفت: «قانون مبارزه با تجهیزات انتظامی چیزی است که در مجلس تصویب شده و ما باید آن را اجرا کنیم. این که به نیروی انتظامی بگویند تکلیف قانونی‌ات را انجام نده کار خوبی نیست، باید به مجلس بروند قانون را تغییر دهند یا یک مرجع قانونی بگوید این موضوع دیگر به نیروی انتظامی ربطی ندارد. ناجا در برابر جرایم مشهود بدون حکم قاضی باید مداخله کند. جایی که جرم آشکار و علنی است ما باید مداخله کنیم. ما به نیرو‌هایمان گفته‌ایم نباید وارد واحد‌های مسکونی شوند. این‌ها هم دست ما را خوانده‌اند و ماهواره را روی بالکن خانه پیچ می‌کند. ما هم در این مورد محدودیت داریم. درباره جمع کردن به شکل نردبانی و راپل هم نظر مسئولین نظام بود که یک مقدار باعث تخفیف نیروهای ناجا می‌شود و کار خوبی نیست‌».
 
وی ادامه داد: «در موضوع امنیت اخلاقی موضع وسط است، این کار را انجام دهی یک گروه اعتراض می‌کند و اگر انجام ندهی گروهی دیگر اعتراضی شدید‌تر می‌کند. به نظر می‌رسد به یک تصمیم جامع و واحد برسیم که به نوعی در برگیرنده مطالبات ملی نیز باشد. باید قانون اساسی، فرهنگ عمومی و واقعیات جامعه را در نظیر بگیریم و در ‌‌نهایت به یک نظر واحد برسیم. باید کاری کنیم که رضایت کلی در جامعه فراهم شود‌».
 
رئیس پلیس ایران در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود اظهار داشت: «از ابتدای انقلاب ما لباس نظامی به تن کرده‌ایم و عضویت و یا طرفداری از هر گروه سیاسی برایمان ممنوع بوده است. خوشبختانه تا الان هم کسی از ‌سابقه ‌ما سراغ نداره که عضو حزب یا جریان خاصی بوده باشم. همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی کشور با ما در ارتباطند و ما با هیچ کس مشکلی نداریم. مثلاً جریان اصلاح طلبی در مجلس تا به حال علیه ما موضعی گرفته؟ نه چون رابطه خوبی با هم داریم‌».
 
وی افزود: «در فتنه ۸۸ حمله زیادی به پلیس نشد، البته به پرونده‌هایی حمله شد اما به مجموعه نیروی انتظامی هجمه و حمله صورت نگرفت. ما همیشه تلاش کردیم در یک موضع قانونی و فراجناحی وظایف خود را انجام دهیم. مثلاً آقای تابش رئیس فراکسیون اقلیت مجلس هم‌رزم ما در جبهه بودند. از‌‌ همان موقع ما با هم دوست هستیم. در ایام فتنه هم رابط ما بود و با هم تعامل داشتیم‌».
 
احمدی مقدم اظهار داشت: «در روزهایی که در خیابان‌ها تظاهرات بود، وقتی جلسه‌ای داشتیم هیچ وقت نمی‌رفتم مسیر را دور بزنم و راه را دور کنم بلکه از میان جمعیت مسیرمان را طی می‌کردیم و همه هم دست تکان می‌دانند. ما در نیروی انتظامی تلاش کردیم طوری رفتار کنیم که به گروه یا جریانی منتسب نباشیم. گروه‌های سیاسی را کنار بگذارید. این که مسیحی حس کند ما متعلق به مسلمانان هستیم یا افراد سنی حس کنند که ما جانب شیعیان را می‌گیریم به معنای واقعی سم است‌».
 
فرمانده ناجا در مورد تشکیل پلیس اقتصادی هم گفت: «این پلیس شکل داده شده، در پلیس آگاهی، پلیس مبارزه با قاچاق کالاو ارز و پلیس مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود دارد. اما مفهمومی که ما در مورد پلیس اقتصادی دنبال می‌کنیم این است که این پلیس وارد وزارتخانه‌ها شود. زمانی که آقای دانش جعفری وزیر بودند، خدمت ایشان رسیدم و گفتم: ما حاضریم این پلیس را در وزارتخانه اقتصادی و دارایی تشکیل دهیم. ایشان به من گفتند: نیروی روی دست مانده‌ای داری که می‌خواهی بفرستی اینجا؟ من در پاسخ گفتم: نه، حقوق نیرو را من می‌دهم و شما فقط محل اسکان آن‌ها را مشخص می‌کنید و زیر نظر شما هم فعالیت می‌کنند تا به جرایم مالیاتی، گمرکی و... به شکل تخصصی رسیدگی کنند‌».
 
وی ادامه داد: «در ریاست آقای مظاهری و آقای بهمنی در بانک مرکزی هم پیشنهاد تشکیل پلیس بانکی و استقرار آن در بانک مرکزی را هم ارائه کردم. این موضوع نیاز به قانون دارد و نیازمند تمرکز در مورد این جرائم هستیم. قوانین مبارزه با فساد و جرائم بانکی و اقتصادی و قاچاق باید تخصصی‌تر باشد‌».
 
احمدی مقدم در پاسخ به این ‌که اگر حکم فرماندهی شما در ناجا تمدید نشود، چه عرصه‌ای را برای ادامه فعالیت انتخاب خواهید کرد، اظهار داشت: «بار‌ها گفته‌ام که کار فرهنگی را دوست دارم و تا امروز هم این مسائل را‌‌ رها نکرده‌ام. کار نظامی و امنیتی را هم به دلیل این که به آن عادت دارم و در آن موثر هستیم، دوست دارم. سال ۸۴ بعد از اینکه فرماندهی نیروی انتظامی به بنده محول شد، اولین سؤالی که خبرنگاران از من پرسیدند این بود که شما هم دوست دارید رئیس جمهور شوید؟ که من در پاسخ گفتم: همین الان می‌گویم نه، چون اولاً خودم در این حد نمی‌دانم و بعد به کار حرفه‌ای خودم اعتقاد دارم و تلاش می‌کنم در این عرصه موفق باشم‌».
 
وی ادامه داد: «انشاءلله اگر توفیق داشتم در همین حوزه امنیتی و انتظامی و کارهایی که جنبه اجتماعی دارد، ادامه فعالیت خواهم داد‌».
 
رئیس پلیس ناجا در مورد شایعاتی که راجع به باجناق بودن وی با احمدی‌نژاد مطرح است هم گفت: «ما هیچ نسبت سببی و نسبی با هم نداریم. یکی از ضد انقلاب‌ها در خارج از کشور این شایعه را به راه انداخت. بار‌ها در این مورد از من سؤال شده و من همیشه گفته‌ام که بنده با ایشان نسبتی ندارم‌».نوع مطلب : اخبار سیاسی ایران و جهان، 
برچسب ها : قائله 88، اعترافات احمدی مقدم،
لینک های مرتبط :


جمعه 17 شهریور 1396 12:13 ق.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also pay a
quick visit this blog on regular basis to get updated
from hottest gossip.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:39 ب.ظ
Do you have a spam issue on this website; I also am
a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice practices and
we are looking to trade solutions with others, be sure to shoot me an email
if interested.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


ما ایرانیان غیرتمند صرف نظر از عقاید سیاسی و ... مدیون شهداء و جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس هستیم

مدیر وبلاگ : منصور رضایی زاده
نظرسنجی
آیا با برقراری رابطه دیپلماتیک با امریکا موافقید؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :