تبلیغات
isarnews - مجادله احمدی نژاد با لاریجانی
 
isarnews
مطالب وبلاگ لزوما دربر گیرنده عقاید نویسنده وبلاگ نیست.
 
 
دنیای اقتصاد - ملیحه ابراهیمی: جلسه استیضاح وزیر کار روز گذشته به صحنه مجادله و افشاگری متقابل روسای دو قوه بدل شد. نزاعی که در نهایت حاصلی جز برکناری عبدالرضا شیخ الاسلامی نداشت. محمود احمدی‌نژاد با «نواری» برای افشاگری علیه برادران لاریجانی آمد و گفت که «برادر علی لاریجانی، یک سر ماجرای فشار بر دولت و تلاش برای برکناری مرتضوی است.» علی لاریجانی هم در پاسخ به او با انتقاد از اینکه «سرتاپای جلسه استیضاح را تبدیل به اتهاماتی به بنده کردید» گفت که «شما به عنوان رییس‌جمهور اولویت‌های اخلاقی را رعایت نمی‌کنید، اما خوب شد شما که مرتب در جامعه «بگم بگم» راه انداخته‌اید این فیلم را پخش کردید و حرفتان را زدید تا مردم شخصیت شما را بیشتر بشناسند.»
آغاز دفاعیات احمدی‌نژاد با بحث درباره حدود اختیارات قوا
به گزارش خبرگزاری‌های مهر و فارس، محمود احمدی‌نژاد روز گذشته در جلسه علنی مجلس که به منظور رسیدگی به استیضاح وزیر کار برگزار شده بود، در حلقه تعدادی از اعضای کابینه در مجلس حاضر بود.
وی که نوبت سخنرانی‌اش در جلسه عصر مجلس فراهم شد، در بیان دفاعیات خود از وزیر به مسائل کلی نظام و روابط میان قوا پرداخت و گفت: تنظیم روابط از مسیر خود خارج شده و باید با هم چاره اندیشی کنیم. رییس‌جمهور افزود: نمی‌خواهم بگویم استیضاح‌کنندگان اشتباه می‌کنند و ما درست می‌گوییم. بحث من فراتر از استیضاح است. دائم می‌بینیم که اصطکاک پیش می‌آید و می‌خواهیم یکدیگر را متهم کنیم. چرا باید این کار را بکنیم؟ وی با اشاره به حکم دیوان عدالت اداری درباره سازمان تامین اجتماعی، این حکم را درست ندانست و گفت: اگر بخواهیم اجازه دهیم دیوان عدالت خارج از چارچوب قانون اساسی عمل کند، چه طور می‌توان قانون را اجرا کرد؟ احمدی‌نژاد با طرح این سوال که در کجای قانون اجازه داده شده مصوبات دولت توسط رییس‌مجلس لغو شوند؟ گفت: من دارم درد کشور را می‌گویم و می‌خواهم امروز برای حل مشکلات کشور از شما استمداد بطلبم.
این حرف یعنی، دهانت را ببند
در این حین لاریجانی از رییس‌جمهور خواهش کرد که در موضوع جلسه یعنی استیضاح سخن بگوید که احمدی‌نژاد، گفت:این کاملا مرتبط با موضوع است، نگویید چون این موضوع قانون است، باید دهانت را ببندی. وی ادامه داد: اگر بنا بود که رییس‌ مجلس هم بر دولت و هم بر مجلس حاکم شود باید با رای مستقیم به جای رییس‌جمهور گذاشته می‌شد و می‌گفتند که مردم با رای مستقیم رییس ‌مجلس را انتخاب کنند.
احمدی‌نژاد گفت: من الان رییس‌جمهور این کشور هستم و دارم از حقوق اساسی ملت دفاع می‌کنم.
وی تصریح کرد: ملت با رای خود رییس‌جمهور را انتخاب کرده‌اند، اگر غیر از این است، به ملت بگویید که رییس‌جمهوری که می‌خواهید انتخاب کنید، تحت امر رییس مجلس است، خوب آن موقع ملت دوباره رای بدهند.
رییس‌جمهور گفت: اصلا بحث من دفاع از شخص آقای مرتضوی نیست، من از یک روند و حقوق اساسی بحث می‌کنم، یک نفر بنویسد دولت در این کشور چه کاره ‌است؟ سه قوه مستقل داریم، استقلال قوه مجریه در کجا است؟ وقتی دیگر همه مصوباتش به راحتی لغو می‌شود.
بحث لاریجانی و احمدی‌نژاد بر سر «نوار ویدئویی»
رییس‌جمهور افزود: من فکر می‌کنم یک مسائلی پشت صحنه می‌گذرد که نه نمایندگان خبر دارند و نه ما خبر داریم و وقتی به میان کشور می‌آید یک عناوین دیگری پیدا می‌کند و تبدیل می‌شود به دعوای من و شما.
احمدی‌نژاد گفت: بالاخره پشت قضیه همین اتفاقات، مسائلی مطرح است، یک جریانات دیگری اتفاق افتاده در یک جلسه 23 تا 24 ساعته که نوار آن موجود است، اما دوستان آمدند و گفتند که مقداری فضای کشور آرام‌تر شده و آن را پخش نکنید.
در این هنگام لاریجانی خطاب به رییس‌جمهور افزود: اگر لازم می‌دانید بگویید چیزی نماند، نوار هم دارید بگذارید چون از صبح دارید می‌گویید. احمدی‌نژاد بار دیگر به حرف‌هایش ادامه داد و گفت که برخی دوستان اصرار دارند که نوار پخش نشود و من آن را در اختیار رییس مجلس و روسای کمیسیون‌ها می‌گذارم که بدانند پشت پرده چه خبر است، موضوع درباره صحبت‌های فردی به نام فاضل لاریجانی است با آقای مرتضوی.
وی گفت: دولت با حرف‌هایی که در این ملاقات دونفره زده می‌شود، تحت فشار است. ما چطور باید از حق دولت دفاع کنیم؟
لاریجانی برای بار سوم در میان حرف‌های احمدی‌نژاد گفت که اگر نواری دارید بگذارید تا همه ببینند و بشنوند و اگر این نوار راجع به بستگان ما بوده بگذارید من می‌خواهم بشنوم. پس از این موضوع یک فایل تصویری که نشان دهنده جلسه مرتضوی و فاضل لاریجانی بود، در صحن علنی مجلس پخش شد، اما صدا‌ها نامفهوم بود و به نظر می‌رسید تصاویر هم به صورت مخفیانه گرفته شده بود.
در ادامه احمدی‌نژاد به دلیل مفهوم نبودن سخنان، خودش به بیان بخشی از گفت‌وگو پرداخت و اظهار کرد: شخصی به نام فاضل لاریجانی با آقای مرتضوی جلسه دارد، فاضل می‌خواهد در فعالیت‌های اقتصادی تامین اجتماعی وارد شود و از مرتضوی می‌خواهد که او را با یک شرکت بزرگ آشنا کند. در ازای آن می‌گوید که می‌تواند مشکلات قضایی و قانونی را با گرفتن امضا از برادرانش در دو قوه حل و فصل کند.
احمدی‌نژاد در پایان خطاب به نمایندگان گفت: هم صوت و هم تصویر موجود است. چرا باید امروز اینجا شیخ‌الاسلامی محاکمه شود؟
لاریجانی: بنشینید و گوش کنید
بعد از اظهارات احمدی‌نژاد، اما علی لاریجانی رییس مجلس خطاب به رییس‌جمهور گفت: در مجلس بمانید مطالبی هست که باید گوش دهید و برایتان مفید است. وی خطاب به احمدی‌نژاد گفت: سرتاپای استیضاح را تبدیل به اتهاماتی به من کردید و من طبق آیین نامه دو برابر آن وقت دارم، جواب بدهم.
لاریجانی افزود: گفتید تنظیم روابط قوا به هم خورده است؛ در حالی که اینگونه نیست. ما قانون می‌گذاریم، ولی شما رعایت نمی‌کنید. وقتی قانون مجلس را شورای نگهبان تایید می‌کند، رییس‌جمهور باید ابلاغ کند.
با وجود ولایت فقیه، بن‌بست نداریم
وی در خصوص دیگر اظهارات احمدی‌نژاد در خصوص به بن‌بست کشیدن کشور گفت: در کشوری که ولایت فقیه هست، بن‌بست ایجاد نمی‌شود. شما در بسیاری از موارد به رهبری شکایت کرده‌اید که ایشان به هیات حل اختلاف قوا ارجاع داده‌اند. وقتی هیات حل اختلاف نظر داد، دیگر کسی نباید حرفی بزند.
لاریجانی با اشاره به اصل 138 قانون اساسی گفت: در قانون گفته که مجلس می‌تواند مصوبه دولت را لغو کند؛ چه کسی باید این را حل کند؟ شورای نگهبان که نظر داده؛ چرا تمکین نمی‌کنید؟ چرا درباره همین موضوع به رهبری نامه نوشتید؟ چرا نظر رهبری را نمی‌گویید که به هیات حل اختلاف داده و وقتی رهبری ابلاغ کرد، یعنی تمام. پس شما به چه تمکین می‌کنید؟
‌‌‌‌‌‌مرا تهدید کردید
لاریجانی با اشاره به تلاش‌هایش برای پایان مسالمت‌آمیز موضوع استیضاح وزیر کار گفت: امروز صبح زود، قبل از جلسه استیضاح آقای فروزنده با پیغام فوری از سوی رییس‌جمهور به دیدار من آمد و گفت که ممکن است در جلسه مجلس آقای احمدی‌نژاد حرف‌هایی بزند، من گفتم کار بیشتری از من ساخته نیست؛ اما آقای فروزنده نکته‌ای گفت که «رییس‌جمهور گفته اگر موضوع حل نشود، نواری از بستگان شما دارم که پخش می‌کنم» و من گفتم نمی‌دانم موضوع نوار چیست، ولی برای من فرقی ندارد. هر چیزی باشد پاسخ می‌دهم. وی ادامه داد: من هم اطلاعات زیادی از اطرافیان شما دارم؛ اما مصلحت نمی‌دانم که کشور را متشنج کنم. به هر حال بنده چون دیدم اظهارات رییس‌جمهور تهدید است تا از استیضاح صرف‌نظر کنیم، نپذیرفتم.
لاریجانی افزود: آیا این یک اقدام توطئه‌آمیز علیه رییس قوه‌مقننه نبود؟! که آقای مرتضوی بستگان ما را دعوت می‌کند، بعد فیلم می‌گیرد؟ خود این کار یک کار مافیایی نیست؟ این اخلاق است؟ و در سطح یک رییس‌جمهور است که دیگران را تهدید کند؟ آقای رییس‌جمهور مشکلات کشور اینها است.
رییس قوه‌مقننه تاکید کرد: بنده با برادرم ارتباطی ندارم؛ اما آقای فرهنگی (عضو هیات رییسه مجلس) با ایشان تماس گرفت. من از ایشان می‌خواهم نتیجه را بگوید. پس از این فرهنگی به شرح واقعه پرداخت که فاضل لاریجانی گفته که با اصرار مرتضوی به ملاقات او رفته و مرتضوی در این جلسه درخواست دیدار با روسای قوای مقننه و قضائیه را داشته که البته محقق نشده است.
لاریجانی با بیان اینکه ربط این جلسه به موضوع استیضاح وزیر کار چه بود، اظهار کرد: مرتضوی بارها نیز از طریق دفتر من و جهانگیرزاده (دیگر عضو هیات رییسه مجلس) خواستار دیدار من شد که نپذیرفتم.
وی اظهار کرد: مرتضوی دنبال این بود برای پرونده‌اش پیش رییس قوه‌قضائیه برود و برای استیضاح نزد من بیاید که به مصلحت ندانستیم.
خوب بود ما هم پخش می‌کردیم؟
لاریجانی با بیان اینکه فرض کنید بستگان من اشتباهی کرده باشند چه ربطی به من دارد؟ خطاب به احمدی‌نژاد گفت: اگر جلسه اخوی شما (داوود احمدی‌نژاد) با من در خصوص ارتباط اطرافیان شما و جریان انحرافی با منافقین، مفاسد مالی و ارتباطات آنان با خارج را فیلم می‌گرفتم و پخش می‌کردم، برایتان خوب بود؟ شما همین مقدار اخلاق را هم رعایت نکردید. فرق من با شما این است که می‌گویم اگر کسی از بستگان من تخلف کرده رسیدگی شود؛ ولی اطرافیان شما تحت‌تعقیب هستند و همچنان پشت آنها می‌ایستید و مانع رسیدگی می‌شوید و حتی گفتید خط قرمز است.
«بگم بگم» راه انداخته‌اید
وی گفت: رییس‌جمهور اولویت‌های اخلاقی را رعایت نمی‌کند؛ اما خوب شد؛ شما که مرتب در جامعه «بگم بگم» راه انداخته‌اید، این فیلم را پخش کردید و حرفتان را زدید تا مردم شخصیت شما را بیشتر بشناسند. در پایان سخنان لاریجانی، احمدی‌نژاد که همچنان در جلسه مجلس حضور داشت خواستار پاسخگویی به سخنان رییس مجلس شد که لاریجانی گفت: شما تهمت زدید و من جوابتان را دادم، دیگر حق صحبت ندارید. بعد از اصرار احمدی‌نژاد برای سخن گفتن، لاریجانی خطاب به وی گفت: در جلسه علنی مجلس شئون جمهوری اسلامی را رعایت نکردید. به سلامت.
تکذیب سخنان رییس‌جمهور
پس از پایان جلسه مجلس البته دو برادر روسای قوا هر یک در مصاحبه‌های جداگانه به تایید و تکذیب سخنان پرداختند. فاضل لاریجانی در گفت‌وگو با سایت خبری مشرق نیوز، مباحث مطروحه از سوی رییس‌جمهور در جلسه علنی مجلس راتکذیب کرد و گفت که صدا به او تعلق نداشته اشت. داوود احمدی‌نژاد هم سخنان علی لاریجانی را تایید کرد.
نوع مطلب : اخبار سیاسی ایران و جهان، 
برچسب ها : مجادله رئیس جمهور و رئیس مجلس، مجادله احمدی نژادبا لاریجانی، اختلاف قوه مقننه با دولت، اختلاف رئیس مجلس با رئیس جمهور،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


ما ایرانیان غیرتمند صرف نظر از عقاید سیاسی و ... مدیون شهداء و جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس هستیم

مدیر وبلاگ : منصور رضایی زاده
نظرسنجی
آیا با برقراری رابطه دیپلماتیک با امریکا موافقید؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :